петък, 11 март 2011 г.

The Night HE Came Home!




Сърцето и душата на една над 40-годишна кариера. Всеки малък любопитен факт около трудностите по направата на филма, буди следващ повод за възхищение. Джейми Лий Къртис в първа и последна непорочност ; Доналд Плезънс/Д-р Сам Лумис в незабравимото, изпълнено с монолози начало на един от най-обичаните, цитирани и копирани персонажи в историята на хорър жанра /роля, отказана от Кристофър Лий/ ; дебют на любими и омразни стереотипи. В края на краищата, именно нискобюджетният триумф над всевъзможни пречки и цензури, води до днещната почит към облика на една, смея да твърдя, неоспорима класика, която е правена с много фенска амбиция и е няколко десетилетия на върха именно защото е оценявана като режисьорската самостоятелност, отличаваща качественото независимо кино от онова, на което то се противопоставя.






Was that The Boogeyman?

Големият успех на Карпентър обаче е именно това индивидуално и винаги атмосферично навлизане в детските кошмари, заразени от американския фолклор, ескалиращо до разобличаването на един мини-свят /несъществуващият Хедънфийлд/, пропит от разгонени тинейджъри, случайни, пияни старчета и странници, предупреждаващи за надвиснала опасност. Сред сенките обаче съществува зло, което няма име /просто The Shape/ , но е тук, за да върши злини, за да накаже цялата сган в градчето. Така започва не особено славната история на под-жанра slasher movies, впоследствие променян, оскверняван и в последно време - изнасилван. Но някъде там, в историята и отвъд, звучи темата на Карпентър за неговата най-успешна и обичана рожба.










Assault on Precinct 13 (1976)



Rio Bravo > Assault on Precinct 13 > Итън Хоук


Или реализирането на голямата мечта. Завладяващ, някак грабнал ме с половинчати успехи/находки и една in-your-face проява на смелост в сладоледената сцена. Яко необработен материал, непрофесионален монтаж, които не дразнят, защото говорим за Карпентър, т.е. Музиката. Отново и непрестанно. Фон и дистанция. А плеядата непознати ми дойде повече от свежо – Стокър го раздава Поатие от “In the Heat of the Night” , а Наполеон Уилсън /като култово име-идея за прехода между жанровете и епохите/ е пълен с уестърн мотиви в едно толкова искрено доказателство за това кой получава любовта на филма. Хауърд Хоукс трябва да е бил горд.